“In onze voeding zit al onnodig veel suiker. Door deze EU-maatregel wordt die suiker ook vele male sterker. Ons lichaam is daar helemaal niet tegen bestand”, zegt Alblas.
Veel consumenten zijn zich niet bewust van de hoeveelheid suiker in voeding. Zelfs producten die als ‘gezond’ worden verkocht, zitten vaak vol suiker. Dit zal vanaf 1 oktober alleen maar toenemen.
“De voedselindustrie krijgt ruim baan van de EU en dat zal gevolgen hebben voor de volksgezondheid”, zegt Jasper Alblas. “Het vermijden van geraffineerde suikers voorkomt overgewicht en obesitas. En het risico op hart- en vaatziekten en diabetes type 2 neemt aanzienlijk af. Daarom lanceren wij op 6 maart 2017 een programma dat diabetes helpt voorkomen.”
Wat is isoglucose?
Suiker bestaat uit twee componenten: glucose en fructose. De verhouding glucose en fructose verschilt per suikersoort. Voor alle soorten geldt: hoe hoger het percentage fructose, hoe zoeter de suiker.
Isoglucose is een zoetstof die via een geraffineerd proces uit mais wordt gehaald. Isoglucose bevat tot wel 90 procent fructose en is daarom veel zoeter dan sacharose (gewone tafelsuiker). Tegelijkertijd zijn de productiekosten van isoglucose vele malen lager. Dit maakt isogluose een ideale zoetstof voor voedselfabrikanten. Maar door het hoge percentage fructose is de zoetstof ongezond voor consumenten.
Gezondheidsgevaren van isoglucose
Isoglucose heeft geen voedingswaarde. Het lichaam krijgt geen verzadigd gevoel na het eten van deze suiker. Maar isoglucose veroorzaakt wel een hoge piek in de bloedsuikerspiegel. Veel hoger dan bij normale suiker. Het menselijk lichaam is helemaal niet bestand tegen zo’n enorme bloedsuikerpiek. En als er regelmatig zo’n suikerpiek ontstaat, raakt het insulinesysteem dat onze bloedsuikerspiegel reguleert van slag. Dit heet insulineresistentie; de opmars naar diabetes type 2.
EU-productiequotum
Momenteel mag 4% van de totale suikerproductie in Europa uit isoglucose bestaan, maar dit productiequotum komt op 1 oktober 2017 te vervallen. Vanaf dat moment zal de suikermarkt worden overgenomen door deze goedkopere en sterkere zoetstof. Het zal niet lang duren voordat voedselfabrikanten deze zoetstof in hun producten gaan gebruiken.
Bewustwordingscampagne
Om consumenten te beschermen stuurt Jasper Alblas aan op een bewustwordingscampagne. “Er komt gelukkig veel meer aandacht voor suiker in de media. Het Diabetes Fonds opende vorig jaar een tijdelijk informatiecentrum in Amsterdam dat was vermomd als suiker afkickkliniek. Wij starten op 6 maart 2017 met het programma ‘Stop Diabetes – Eet 1 maand suikervrij’. Dit programma duurt 4 weken waarin we deelnemers leren hoe je makkelijk, lekker en gezond kan eten zonder toegevoegde suikers.”
Gerelateerd
Gerelateerde berichten
25 mei 2015
Hoe werkt de mind?
10 februari 2020
De leukste cadeautips voor in de (healthy) keuken
31 mei 2017
Groene grapefruit smoothie
1 december 2015
Voeding met Viv: Miljuschka Witzenhausen
13 januari 2017
Verminder je werkstress!
9 september 2016
KIKKERERWTEN BURGER
24 augustus 2018
Moe: 8 tips om op te laden
28 juni 2017
Boekweit Tosti met geitenkaas
11 december 2018
We like de 100% natuurlijk thee van Tastea
23 mei 2015
Clean Meals: doe jij met ons mee?
1 september 2018
Boekweit met frambozen en granaatappelpitjes
13 april 2020
5 Gezonde manieren om je dag goed te beginnen
22 november 2015
4 x de beste boekentips voor iedere moeder!
7 november 2015
Kurkuma is de superwortel en dit is waarom.
17 januari 2018
De griepepidemie te lijf! Welke 5 supplementen werken echt
30 juni 2018
ZOMERSE WHITE VELVET CASHEW SMOOTHIE
11 februari 2016
7-daagse Milde Detox
2 januari 2018
Start 2018 met een heerlijke winterdetox!
8 maart 2016
Detox kan elke dag
17 maart 2017
Mijn favoriete afspeellijst tijdens een work-out
20 oktober 2018
Lekker en gezond: wortelsoep
27 januari 2020
Geef je gezondheid een boost met Floradix Magnesium
4 oktober 2015
Glutenvrij ontbijt: een lijstje vol inspiratie.
30 september 2015
Chlorella: de kracht van een micro-alg
13 juni 2015
Smoothie workshop voor mama’s
20 augustus 2015
Geluk ervaren? Hack your brain
19 mei 2018
6 beauty geheimen van Meghan Markle
13 juni 2016
Viv’s Q&A: Anne de Buck
8 augustus 2015
Bloemkoolsoep met gerookte zalm
17 januari 2019
8 natuurlijke antihoestmiddelen
2 februari 2018
Gezond hotspots in Leiden vind je met deze handige lijst
12 april 2015








































