Ben jij het nog steeds eens met de vetfobie? Is vet echt zo slecht voor je? Vanaf de jaren 80 werd er aan de wereld verkondigd dat vet slecht is, maar hadden ze toen gelijk?
Wat is de functie van vet in het lichaam
Vetten vervullen in het lichaam verschillende functies. Het is in principe de beste energieleverancier en vetzuren kunnen in het lichaam opgeslagen worden als verzadigd vet. Dit vet wordt in schaarse tijden gebruikt als brandstof. Verder hebben we vetzuren nodig:
- In de celwand. De meervoudig onverzadigde vetten vinden we in de wand van onze lichaamscellen. Deze wand biedt bescherming en zorgt voor een goede prikkelgeleding tussen de zenuwcellen.
- Als grondstof voor hormonen. Vooral de welbekende onverzadigde vetzuren hebben hormoonachtige functies. Deze zijn essentieel en dat wil zeggen dat we ze uit onze voeding moeten halen, want ze kunnen niet door het lichaam zelf aangemaakt worden.
- Voor de opname van belangrijke vitamines. Zonder vet kunnen we een tekort aan de vitamines A, D, E en K ontwikkelen.
- De meervoudig onverzadigde vetzuren spelen een rol bij het ontstaan en oplossen van ontstekingen.
Hoe zit het met vet en ontstekingen
Vetzuren werken ontstekingsremmend. Nee helaas, niet alle vetten. In het ontstekingsproces is een speciale rol weggelegd voor omega-6 en omega-3 vetzuren. De omega-6 vetzuren zijn van belang bij het starten van de afweerreactie en reparatieprocessen. Het is hiermee het begin van het probleem. Vervolgens moeten omega-3 vetten er voor zorgen dat de ontstekingsreactie beëindigd wordt, zodat er niet te veel weefselschade ontstaat. Om dit proces goed te laten verlopen is het nodig dat er een bepaalde verhouding aan omega 6 en omega 3 vetzuren in het lichaam aanwezig is.Teveel omega 6 is schadelijk.
Wat is de juiste verhouding tussen omega-6 en omega-3
Voor een goede gezondheid moet de verhouding tussen omega-6 en omega 3 in onze voeding 4:1 zijn. Helaas is deze verhouding in het huidige Westerse voedingspatroon heel anders. We zien veel vaker een verhouding van 12:1 tussen beide vetzuren. Deze verstoorde balans kan voor problemen zorgen tussen het ontstaan en oplossen van ontstekingen.
Bij de ontstekingsziekten gingivitis en parodontitis blijkt de inname van omega-3 vetzuren erg laag te zijn. Dit ten opzichte van het ontstekingsbevorderende omega-6 vet. Niet alleen bij ontstekingen in de mond is een goede verhouding tussen omega-6 en omega-3 van belang. Je algehele gezondheid heeft er ook baat bij.
VETgezonde voedingsmiddelen
Heb je last van ontstekingen? Kies de juiste vetten! We krijgen zonder veel moeite al genoeg omega-6 binnen via onze voeding. Richt je dus vooral op de inname van omega-3-rijke voedingsmiddelen. Eet vooral veel:
- (Vette) vis, zoals makreel, haring, zalm, sardines en tonijn
- Schelpdieren
- Algen
- Eieren
- Orgaanvlees
- Noten: walnoten, macadamia’s
- Oliën: lijnzaadolie en walnootolie
Tekst: Emma Bering voor Vivonline
Gerelateerd
Gerelateerde berichten
16 februari 2016
Chocolade smoothie
25 maart 2015
De vetfluisteraar
13 april 2019
Zondag bakdag: heerlijke suikervrije chocolade taart
14 april 2014
Tip van Viv: Smoothie boek
18 december 2021
5 tips om de feestdagen gezond door te komen
26 juni 2016
Bikiniproof met de Health & Body Guide
20 november 2015
Bewust smullen: Gluten-, lactose-, en suikervrije kruidnootjes!
21 januari 2023
6 tips voor een gezonde menstruatie cyclus
19 maart 2020
Gezonde voedingsmiddelen
10 juli 2015
Voeding met Viv
18 september 2017
Heerlijk vegan ontbijtje: Exotisch chia ontbijtje
1 juni 2017
Verantwoord picknicken doe je zo!
7 mei 2015
Bikiniproof workout: touwtje springen!
9 oktober 2015
Leven met een allergie/intolerantie
20 juni 2016
3 x koffievervangers
3 oktober 2017
Weerstand booster Vitamine C(amu camu)!
16 maart 2016
Lichaam veranderen of aanvaarden?
2 juli 2014
Aan het infuus
21 september 2017
Geen tijd voor de sportschool? Wandelen is net zo goed
16 september 2016
REVIEW: DRIE-DAAGSE DETOX KUUR VAN SAPJE
2 april 2016
Pastinaak-gierstpannenkoekjes met bramencompote
2 augustus 2016
EEN STRALENDE HUID MET DIT ZOMER SAPJE
14 juli 2016
DRINK JIJ AL MATCHA THEE?
31 januari 2019
Plantaardige melk: welke is het gezondst?
14 juni 2016
Hoe blijf je jong, gezond en fit?
9 april 2019
Adelina –
Vriendelijk en behulpzaam, website is voorzien van duidelijke informatie
Anoniem –
Marcelka Kraan –
Claudia M. –
Snel, positief, alles top!
Mariette –