Autisme
Hoe mooi zou het zijn als je de symptomen van autisme positief zou kunnen beïnvloeden door wijzigingen in het voedingspatroon en gerichte suppletie? Recent onderzoek biedt aanknopingspunten.
Ruim 1% van de Nederlanders, ongeveer 190.000 mensen, heeft een vorm van autisme, zoals klassiek autisme, Asperger, PDD-NOS. Autisme wordt vastgesteld op basis van gedrag. Je wordt met een vorm van autisme geboren, je krijgt het niet door je opvoeding.
Bij mensen met autisme werkt de informatieverwerking in de hersenen op een andere manier. Dat brengt sterke en zwakke punten met zich mee. Positief zijn karaktertrekken als analytisch, hardwerkend, eerlijk en recht door zee. Lastig is soms dat mensen met autisme snel overprikkeld raken, moeite hebben met sociale contacten en repetitief gedrag vertonen.
Los van deze gedragskenmerken ervaren mensen met autisme vaak ook klachten rond de spijsvertering, zoals diarree, obstipatie en flatulentie. Dit komt omdat er bij hen vaak sprake is van een leaky gut (ofwel ‘lekke darm’, daarover later meer) en een disbalans in de darmflora met minder goede (bacteroides) en meer slechte (clostridium en lactobacillen) darmbacteriën.
Uit grootschalig onderzoek blijkt nu dat herstel van de darmflora en darmwand niet alleen de spijsvertering van mensen met autisme positief beïnvloedt, maar ook leidt tot verbetering van de communicatieve en sociale vaardigheden en verminderd repetitief gedrag.[1] Wat is de relatie tussen voeding, de darmen en gedrag?
De relatie tussen gezonde darmen en gedrag
Allereerst iets meer over de darm-hersenas: onze darmflora (het microbioom) communiceert namelijk rechtstreeks met onze hersenen via neurotransmitters (zoals serotonine), cytokines en korteketenvetzuren. Wanneer er langdurig sprake is een verstoring in de aanmaak van deze stoffen, kan dit leiden tot stress, angst, onrust en zelfs ontsteking van bepaalde delen van de hersenen. [2] Voor de goede aanmaak van deze stofjes – en een goede communicatie tussen de darmen en hersenen – heb je dus een gezonde darmflora én een goede darmwand nodig.
Wat is de rol van zuivel en granen?
In dit artikel zoomen we in op granen en zuivel, vanwege de negatieve invloed op onze darmen. Dit komt doordat granen gluten en zuivel caseïne bevatten. Bij de vertering van gluten en caseïne komen er in de darm morfineachtige stofjes vrij, die exorfinen worden genoemd.
In normale omstandigheden kan een bepaald enzym (DPP-IV genaamd) deze exorfinen afbreken. Echter, zeker voor mensen met autisme spelen meerdere dingen een rol. Voor hen geldt dat zij van nature vaak minder van dit enzym tot hun beschikking hebben, terwijl zij vaak niet gevarieerd eten, maar wel veel granen en zuivel op het menu hebben staan. Hierdoor is er snel sprake van een overschot aan exorfines, waar DPP-IV niet tegenop kan ‘werken’.
Die niet-afgebroken exorfines komen makkelijk door de darmwand heen, omdat gluten en caseïne ook nog eens het stofje zonuline produceren, waarmee ze de douanepost van de darmwand kunnen openen. In feite wordt de darmwand dus verhoogd ‘doorlaatbaar’ (de leaky gut) van het eten van veel granen en zuivel, waardoor er een overmaat aan exorfinen door de darmwand de bloedbaan inglipt.
Deze exorfinen blijken invloed uit te oefenen op onze dopaminehuishouding. En dopamine is een belangrijk hormoon dat onze stemming en gedrag beïnvloedt. Kort samengevat komt dit doordat exorfinen via het bloed door onze bloedhersenbarrière heen gaan, omdat ze lijken op lichaamseigen stoffen (normaal gesproken horen ze niet in de hersenen binnengelaten te worden). Hier ‘bezetten’ ze de receptoren voor endorfine, waardoor die niet meer gevoelig zijn voor dit hormoon. En dat leidt ertoe dat de afgifte van dopamine wordt geremd, wat dus dopamineproblematiek rond stemming en gedrag oplevert.
Hoe kunnen voeding en suppletie helpen?
Om de darmflora positief te beïnvloeden en de darmwand te herstellen is het raadzaam om op een aantal vlakken aan de slag te gaan:
- Variatie: waar mogelijk voedselvariatie verhogen, wat wellicht bij mensen met autisme niet zo eenvoudig is. Maar een gevarieerd menu leidt tot een gevarieerde darmflora. Vooral veel groenten (vezels), champignons, goede (omega-3-)vetten en eiwitten en veel vis en groenten uit zee zijn belangrijk (het oerdieet zou goede keuze zijnJ). Mogelijk aangevuld met een multivitamine en –mineraal en omega-3-capsule.
- Schrap zuivel en granen. Dit zal ook niet eenvoudig zijn. Ter ondersteuning zouden DPP-IV enzymen kunnen dienen. Doe dit in overleg met een (orthomoleculair) therapeut.
- Herstel van de darmwand en darmflora: dit is een heel traject met pre- en probiotica en eiwittensuppletie voor darmwandherstel. Mogelijk zijn er met de exorfinen ook allerlei andere pathogenen in de bloedbaan gekomen, die weer weg moeten. Ook hiervoor geldt dat je dit het beste aan kunt pakken met een therapeut.
- Hoe weet je of de spijsvertering op orde is? Eigenlijk is dat heel simpel: want dan heeft iemand een goede stoelgang, en produceert hij of zij dagelijks een mooie sigaar, die zinkt in de wc-pot (geen wc-papier nodig! Nou ja, voor de vorm).
Dit lost uiteraard de problematiek van autisme niet op, maar je kunt via het schrappen van granen en zuivel (en gerichte suppletie) wel een belangrijke bijdrage leveren aan het verbeteren van de hersenstofwisseling bij mensen met autisme. En dit leidt vaak snel tot verbetering van het gedrag, doordat er meer rust in het hoofd komt (minder snel een overprikkeld gevoel, minder repetitief gedrag) en betere communicatieve vaardigheden. Hoe mooi is dat?
Door: Margot Lodewijk
Gerelateerd
Gerelateerde berichten
11 juni 2015
My New Roots: heerlijk kookboek
3 september 2018
Groente uit de zee is gezond! Maar waarom?
29 oktober 2018
DIY: kokosnoot deodorant
20 april 2016
Hotspot: Lavinia Good Food
14 mei 2014
Easy vegan tomato soup
30 oktober 2017
Go with The Glow: Veganized Party Pineapple van Rens Kroes
9 februari 2017
VOEDING MET VIV: EETDAGBOEK VAN JENNY SMIT
8 april 2016
Havermout pannenkoeken met appel
14 maart 2018
Wat is oxidatieve stress?
13 december 2015
huilbaby, astma, ADHD?? Wij hebben wat tips voor jou.
23 januari 2017
Glutenvrije pannenkoeken
3 oktober 2017
Trage schildklier? Eet je wel genoeg Jodium?
12 januari 2020
Liposomale Vitamine C helpt je bij griep (ook preventief)
2 september 2015
Lekker ontbijtje!
19 augustus 2016
HEERLIJKE VEGAN JAM VAN GEMIXTE BESSEN
1 januari 2019
Een kater? Wij hebben de oplossing!
10 maart 2016
Welk effect heeft zout op je nieren?
13 april 2019
Zondag bakdag: heerlijke suikervrije chocolade taart
1 juli 2016
VEGAN OREO!
2 augustus 2016
EEN STRALENDE HUID MET DIT ZOMER SAPJE
11 januari 2018
Kip-kokoscurry met courgette en bruine rijst
10 november 2015
Een gezonde leefstijl – gewoon in je broekzak!
20 november 2015
Bewust smullen: Gluten-, lactose-, en suikervrije kruidnootjes!
15 maart 2017
GENIETEN VAN DE ZON ÈN EEN STRAKKE HUID
3 juni 2016
Video: Viv Eet Mee #3 Broodje Zalm
28 januari 2015
De Nationale Eettest BNN
10 september 2016
DE SELFMADE SPORTCOACH: HOE KRIJG IK MEZELF DE GYM IN?
21 september 2018
Beste avocado-tip ooit!
25 juni 2015
Eivissa Food
7 augustus 2016
willemijn –
De bestelling werd maar niet geleverd. Achteraf zat er een fout ergens in het proces. Klantenservice heeft het meteen opgepakt en goed opgelost!
Anoniem –
Goed niets op aan te merken
Jacolien Schrijver –
Ik zou heel graag advies willen krijgen over wat wanneer te slikken en waarom juist. Ik heb nu wat teveel potjes naar mijn idee en dan word ik lax in het innemen ervan
Annewil Hoogeveen –
Duurde erg lang voordat ik een antwoord kreeg op m’n vraag via de mail
femke Van der velden –